Що таке криптовалюта

Криптовалюта – це різновид цифрової валюти, облік якої виконується децентралізовано, тобто без внутрішнього або зовнішнього адміністрування. Особливістю криптовалют є збереження інформації в блокчейні. У них існує асиметричне шифрування, що використовується для перевірки повноважень. Також використовуються інші криптографічні методи для підтвердження виконаної роботи (proof-of-state).

Блокчейн (Blockchain або Block Chain) – вибудуваний за певними правилами безперервний послідовний ланцюжок блоків, що містять інформацію. Найчастіше копії ланцюжків блоків зберігаються децентралізовано, на безлічі різних комп’ютерів незалежно один від одного. Кожен блок містить часову позначку, хеш попереднього блоку та дані транзакцій, подані як хеш-дерево. Інформація про транзакції зазвичай надається відкритою, не шифрованою. Захистом від підробки та спотворення слугує включення хешу всього блоку у наступний блок. Тому внесення змін в один з блоків вимагає відповідних змін в усіх блоках після нього, що зазвичай виявляється або дуже складно, або дуже коштовно. Вперше термін з’явився як назва повністю реплікованої розподіленої бази даних, реалізованої в системі «біткоїнів». Через це блокчейн часто відносять до транзакцій в різних криптовалютах, проте технологія ланцюжків блоків може бути поширена на будь-які взаємопов’язані інформаційні блоки.

Які бувають криптовалюти

Різновидів криптовалют на даний момент є дуже багато. Кожна криптовалюта має в собі різні відмінності і функціонал. Багато з них працюють на своєму блокчейні, тобто, по суті мають свою “базу даних”, відокремлену від інших. Тому якщо якусь певну криптовалюту з одного блокчейну кинути прямо на інший, наприклад з “BNB” на “Ethereum” то ці монети просто пропадуть, оскільки в них зовсім інший формат блокчейну. Тому для цього існують “мости”, що дозволяють обмінювати криптовалюти з різних блокчейнів. Основними і найбільш популярними криптовалютами на даний момент є:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. Tether (USDT)
 4. USD Coin (USDC)
 5. BNB (BNB)
 6. XRP (XRP)
 7. Binance USD (BUSD)
 8. Cardano (ADA)
 9. Solana (SOL)
 10. Dogecoin (DOGE)
 11. Polkadot (DOT)

Детальніше про кожну криптовалюту, та як обирати їх для купівлі у цій статті.

Топ 11 криптовалют на сайті CoinMarketCap

Що таке біржі криптовалют

Це платформи для купівлі, продажу, обміну, торгівлі криптовалютами. За допомогою таких бірж ви можете купити криптовалюту за звичайні гроші та обмінювати чи торгувати там, або просто зберігати чи вивести на свій криптогаманець. Найпопулярніші і відоміші біржі та посилання на їх огляд:

Існує також багато інших бірж з хорошою репутацією, тому вибір які з них використовувати завжди залишається за вами.

Що таке DeFi

DeFi – децентралізовані фінанси, це узагальнений термін для фінансових продуктів та послуг, доступних всім, хто може використовувати Ethereum, BNB та інші блокчейни, тобто фактично будь-якій людині інтернеті. У випадку DeFi ринки завжди відкриті і нема централізованого регулятора, біржі чи будь-кого, хто зможе зупинити платежі і закриє доступ до будь чого. Послуги, що рані вимагали багато часу і були ризикованими через людську помилку, тепер стали безпечніші, оскільки управляються відкритим кодом доступним для вивчення і аналізу кожному.

DeFi використовують криптовалюти ти смарт-контракти для представлення послуг, які не потребують посередників. В DeFi смарт-контракт заміняє будь-яку фінансову організацію чи біржу в різних угодах . Смарт-контракт – це тип облікового записи, на якому можуть зберігатись монети і котрий може відправляти і повертати їх на певних умовах. Ніхто не може змінити цей смарт-контракт після його запуску: він завжди буде працювати так, як і був запрограмованим.

Наприклад контракт, що є призначеним для виплати соціальних виплат, або кишенькових грошей, може бути запрограмований на відправлення так, що з певного рахунку на інший рахунок відбувається виплата кожної п’ятниці. Це відбуватиметься до тих пір поки на ньому є гроші. Ніхто не зможе змінити контракт і добавити третій аккаунт в якості отримувача для крадіжки грошей.

Що таке гаманці криптовалют

Криптовалютний гаманець – це гаманець для отримання, зберігання та відправлення криптовалют. Він існує для того, щоб ваша криптовалюта знаходилась саме у вас на вашому приватному гаманці. Оскільки коли гроші на біржі на вашому рахунку, є невелика імовірність, що в будь-який момент з нею щось може статись, або ваш рахунок заблокують і тоді ви втратите всі монети. Саме тому бажано зберігати всі монети по різних біржах та в ідеалі гаманцях.

Існує декілька видів гаманців:

 1. електронні;
 2. програмні для комп’ютера (або розширення в браузерах);
 3. додатки для смартфонів;
 4. апаратні.

Електронні гаманці створюються за декілька хвилин на багтьох сайтах і мають найменший рівень безпеки, адже по суті вони все одно зберігаються на тому певному сайті і ви можете втратити доступ до них. Криптовалюта в даних гаманцях має не найнадійніший захист.

Програмні або розширення в браузерах хороший і зручний варіант, основними прикладами їх є: Metamask (в блокчейні Ethereum, BNB, Polygon та інших) та Phantom (в блокчейні Solana). Детальніше про топ таких гаманців описано в статті. В таких гаманцях ви створюєте його і зберігаєте seed-фразу для доступу до даного гаманця і тільки маючи цю фразу ви будете мати доступ до нього.

Додатки для смартфонів працюють схоже із аналогами на комп’ютерах, багато з цих розширень так само існують і у вигляді додатків на телефон.

Апаратні найбезпечніші і найдорожчі гаманці, оскільки вони не мають постійно підключення до мереж інтернет. По суті вони нагадують флешку, тільки для зберігання ваших криптовалют. На даних видах гаманців криптовалюта має найбільший рівень захисту.

Що таке NFT

NFT (non-fungible token) – цифровий сертифікат власності на будь-який об’єкт: текст, картинку, відео, аудіо, ігрові предмети. І якщо всі ці форми можна скопіювати, то токен – неможливо. У розподіленому реєстрі він існує в єдиному екземплярі, що і є головною фішкою технології.

Він існує на базі різних блокчейнів таких як: Ethereum, BNB, Matic, Solana та інших. Це означає що на базі всіх цих криптовалют можна створити токен, що буде в своєму виді єдиним і існуватиме для підтвердження власності і справжності даного витвору.

Загалом є багато видів NFT:

 1. Ігрова – один з найпопулярніших видів на даний момент, адже за допомогою даної технології надати власністю певного об’єкта, персонажа чи предмету одягу в будь-якій грі;
 2. музика – тільки починає зароджувати прив’язка музики до NFT. Загалом це хороша ідея для володіння певною піснею і отримання доходу за кожне прослуховування чи її оренди;
 3. спорт – багато спортивних команд починають залучатись до NFT, в більшості як до створення колекційних карточок та продажу білетів;
 4. мистецтво – на рівні із ігровою тематикою зараз існує дуже багато різних напрямків, колекції різних художників, колекції від різних великих компаній і т. д.

Детальніше про NFT можете прочитати в цій статті.

Що таке IDO

IDO – це пропозиція криптовалютного токена, що проходить на децентралізованій біржі (DEX). Пули ліквідності (LP) відіграють важливу роль в IDO, створюючи ліквідність після продажу. Типова IDO дозволяє користувачам блокувати кошти в обмін на нові токени під час події генерації токенів. Частина зібраних коштів додається з новим токеном до пулу ліквідності, а потім повертається проєкту.

Простими словами, перед виходом нового проекту, команда збирає гроші як інвестиції для його розробки і запуску. Для цього вони виставляють свій проект на певні площадки, які протягом певного часу заморожують певні ваші монети. В обмін на це вони дають можливість закупити токени чи монети нової компанії по найнижчій ціні першочергово, в день її виходу.

Прикладом такого процесу є IDO проект Impossible Finance, в ньому потрібно застейкати (заблокувати на сайті на певний період часу) монети їхньої системи. За це відповідно до часу скільки ці монети зберігались, та їх кількості вам дадуть певну алокацію (кількість монет нового проекту, яку ви зможете купити по найнижчій ціні). Якщо проект перспективний, то буває що ціна на його монету виростає в 20 і навіть до 100 разів. Проте буває так що ціна росте не сильно, або і зовсім зменшується, тому слід уважно вибирати в який проект ви хотіли б інвестувати. Для детальнішого огляду даної тематики перейдіть у статтю.

Висновок: прочитавши дану статтю ви ознайомились з тим що таке криптовалюта, DeFi, NFT, IDO, криптовалютні гаманці, та отримали певні знання з кожної з цих галузей. Насправді криптовалюта не є чимось таким складним і неможливо зрозумілим. Просто потрібен час для освоєння всіх основ і загальне розуміння як працювати з нею, а потім вже з практикою прийде і розуміння всіх перелічених тематик.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *